Bojovnice / Kriegerin – recenze
[singlepic id=2588 w=200 h=200 float=left]Německý dub stále rodí nacistické ratolesti.
Již na letošním Fresh Film Festu jsme mohli zhlédnout snímek Davida Wnandta, v němž si režisér a scénárista v jedné osobě zjevně udělil ambiciózní cíl vyzkoumat kořeny nejagresivnějších a nejkontroverznějších sklonů ve společnosti. Jeho rodné Německo se svým traumatem z nacismu je jistě obzvlášť nerado, když vášně jitří ti, kteří mají takovou ideologii dosud v lásce.
To, že nás světem neonacistů nás oproti běžným očekáváním provázejí hlavně dvě děvčata, není jen výsledkem snahy filmu lišit se za každou cenu. V několika obměnách se mezi postavami opakuje znepokojující námět vztahu žen a jejich otcovských figur, což vybízí k zamyšlení nad vztahem špatné výchovy a radikalismu. Může jít buď o podsunutí svého přesvědčení, nebo násilně prosazovanou autoritu budící odpor.
Jakkoliv to může znít perverzně, svět party novodobých Hitlerových následovníků je svou surovostí a bezprostředností přitažlivý, a proto je také zábavné poznávat jejich rozdílné typy – jeden z chlapců hlavních hrdinek se především vyžívá v možnosti násilně „vyřádit“ na některých lidech, zatímco tomu druhému jde víc o prosazení z jeho pohledu „dobré věci“. Těžko říct, kdo z nich je celkově nebezpečnější.
Takové postavy určitě nejsou vyloženě objevné a i když si nejde stěžovat na žádné z herců, jediný, koho tu má smysl sledovat, je hlavní hrdinka Marisa ve skvělém podání Aliny Levshin. Její anti-feminní ztělesněná bojechtivost se ukáže v poloze pěkně hnusného záporáka i ostřejšího „hrdiny“. Škoda, že dilema, kvůli němuž začne jednat proti zásadám národního socialismu, se dá nejlíp popsat jako uslzené melodramatické klišé. Filmu ubírá body, když právě to určuje cestu ústřední postavě a konfrontuje neonacistický motiv s myšlenkou tolerance. Nijak to nemění ani střídání s druhou nejvýznamnější linií, která se soustředí na nacistku – začátečnici jménem Svenja (Jella Haase).
Srovnání dvou hrdinek ovšem podtrhuje ústřední témata o ideovém zrání mladých lidí a duševních kořenech násilné povahy a o nebezpečnosti, kterou špatný rodinný vliv představuje pro dospívajícího člověka a jeho okolí. Teď, anebo někdy v budoucnosti…
Myslím, že Hitler by pořád preferoval Evu Braunovou.
[singlepic id=2597 w=400 h=300 float=center]
Svenja je zatím pasivnější bojovnicí .
[singlepic id=2591 w=400 h=300 float=center]
Chybí už jen Baldur von Schirach pro odrostlejší.
[singlepic id=2594 w=400 h=300 float=center]
Srovnání dvou hrdinek ovšem podtrhuje ústřední témata o ideovém zrání mladých lidí a duševních kořenech násilné povahy a o nebezpečnosti, kterou špatný rodinný vliv představuje pro dospívajícího člověka a jeho okolí. Teď, anebo někdy v budoucnosti…