Forrest Gump letos oslavil 30 let a Krotitelé duchů 40, které další snímky měly v roce 2024 kulatá výročí?

Významných oslavenců byla spousta!

Letošní rok se blíží ke konci a byl to rok plný nezapomenutelných kinematografických zážitků a významných filmových výročí. Jaké snímky letos oslavily jubilea a další významné milníky? Vezměme to popořadě.

85 let od uvedení do kina? To vypadá na filmovou legendu!

Psal se rok 1939, druhá světová válka byla na samém počátku a stejně tak i filmařské řemeslo. To se neustále zdokonalovalo a přicházelo s novými vychytávkami. A tak v roce 1939 vznikly snímky jako Čaroděj ze země Oz, který se letos těší znovuobrození díky filmové adaptaci muzikálu Čarodějka. Ve stejném roce vstoupil do kin i Jih proti severu, který se zabýval trochu jinou válkou než tou, která v té době reálně pohlcovala svět. A do třetice měla filmovou premiéru i první adaptace románu Na větrné hůrce s Laurencem Olivierem a Merle Oberon. Příběh se postupně dočkal 11 filmových a televizních remaků.

Nejznámější Kaiju letos oslavilo 70. výročí

O patnáct let později se v roce 1954 kinematografie neustále posouvá a učí nové triky. Hollywood žije plnými doušky a spoustu slavných studií produkuje jeden biják za druhým. A velké filmy vznikají i v zahraničí – japonský režisér Akira Kurosawa se zapisuje do historie jako legendární tvůrce snímku Sedm samurajů. Ten dal později vzniknout četným remakům, mezi které patří slavná westernovka Sedm statečných. Japonská kinematografie má však napilno – do kin také v roce 1954 vstupuje úplně první adaptace Godzilly, tehdy ještě bez King Konga a dalších nestvůr. Další významnou premiérou tohoto roku je Hitchcockův thriller Okno do dvora s Grace Kelly v jedné z hlavních rolí. Ve stejném roce vstoupilo do kin i dobrodružné sci-fi Netvor z černé laguny.

Šípkové Růžence už je kolik?!

Ano, animovaná Šípková Růženka už je zkrátka dáma v letech. Kreslený snímek studia Walt Disney, který se inspiruje stejnojmennou pohádkou bratří Grimmů, vstoupil do kin před 75 lety. Kromě toho měla v roce 1959 premiéru také krimi komedie Někdo to rád horké, která byla jedním z posledních snímků Marilyn Monroe.

Šedesátník Dr. Divnoláska

Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu – tak se celým názvem jmenuje válečná komedie Stanleyho Kubricka, která spatřila světlo světa před 60 lety v roce 1964. Britský herec Peter Sellers se v této klasice objevuje v trojroli jako titulní Dr. Divnoláska, prezident USA a britský kapitán a za svůj výkon si vysloužil nominaci na Oscara.

70. léta ve znamení hororů a mafie

Přesně před 50 lety byl v hororu Texaský masakr motorovou pilou zrozen Leatherface, jeden z nejbrutálnějších slasherových zabijáků, který si (jak už jeho jméno napovídá) šije z kůží svých obětí masky, aby pokryl svůj znetvořený obličej. V roce 1974 měl premiéru také Mladý Frankenstein – hororová parodie Mela Brookse, která se zaměřuje na vnuka Victora Frankensteina, který se vydává po stopách svého dědečka. A do třetice letos oslavil 50. výročí také Kmotr II, který se zaměřuje na mladého Vita Corleona a jeho začátky. Jako mladý Corleone se tu objevil Robert De Niro, který za svůj výkon dokonce obdržel Oscara.

Vetřelec má krizi středního věku

Ještě, než se rozmnožil a ještě než bojoval proti Predátorovi, chtěl jen Vetřelec před 45 lety infiltrovat jednu kosmickou loď. Mohlo to být tak snadné… ale to by ho nesměla odhalit posádka lodi a zhatit mu plány. A tak se v roce 1979 zrodil ikonický sci-fi horor Ridleyho Scotta, který se letos dočkal nového zpracování v snímku Vetřelec: Romulus.

Jak Krotitelé duchů zkrotili Gremliny, Terminátora i Freddyho

40. výročí letos oslavilo hned několik filmových klasik. V roce 1984 totiž vyšly legendární bijáky jako jsou Gremlini, Footloose, Krotitelé duchů, Indiana Jones a Chrám zkázy, Karate Kid, Nekonečný příběh, Purpurový déšť, Terminátor nebo Noční můra v Elm Street. Kdo by to byl řekl, že ve stejném roce vznikly hlášky jako „Já se vrátím.“ nebo „Jedna dvě, Freddy jde…“ a ikonické písně jako Footloose, Ghostbusters nebo Never Ending Story.

Když Harry potkal Společnost mrtvých básníků

Oproti tomu byl rok 1989 o něco chudší na slavné snímky, bylo jich méně, ale za to stály za to. V létě mělo premiéru drama Společnost mrtvých básníků, které se zaměřuje na Johna Keatinga, nového učitele anglické literatury na chlapecké akademii ve Vermontu, jenž si studenty získá svým nevšedním způsobem vyučování. Snímek se vyznačuje výraznou rolí Robina Williamse. O měsíc později vstoupila do kin legendární romantická komedie Když Harry potkal Sally, která sleduje titulní dvojici kamarádů v podání Billyho Crystala a Meg Ryan, jak se do sebe postupně zamilovávají.

Pulp Fiction a Forrest Gump aneb silný ročník 1994

Před 30 lety se skutečně urodilo a do kin vstoupila celá řada slavných filmů. Akademie to měla při udělování Oscarů za rok 1994 skutečně těžké, v kategorii Nejlepší film se totiž utkaly snímky Forrest Gump, Čtyři svatby a jeden pohřeb, Pulp Fiction (Historky z podsvětí), Otázky a odpovědi a Vykoupení z věznice Shawshank. A to jen zlomek z toho, co ten rok vstoupilo do kin. Premiéru měly ještě filmy Lví král, Ace Ventura: Zvířecí detektiv, Blbý a blbější, Nebezpečná rychlost, Ed Wood, León, Vrána, Interview s upírem, Maska, Hvězdná brána, Pravdivé lži nebo Legenda o vášni.

Rok 1999, rok plný vášně

Za zmínku stojí i celá řada snímků, které měly premiéru v roce 1999 a letos oslavili 25. výročí. Byl to ročník překvapivě bohatý na vášeň a erotiku, do kin vstoupilo Kubrickovo spalující drama Spalující touha, intenzivní Americká krása a přisprostlá legendární komedie Prci, prci, prcičky. Kromě toho také filmový i skutečný svět navždy změnilo sci-fi Matrix, Šestý smysl představil první pořádný twist M. Night Shyamalana, Klub rváčů nás naučil své první pravidlo, oslnilo nás mysteriózní drama Zelená míle a zasmáli jsme se u moderního Shakespeara v podání Deset důvodů, proč tě nenávidím.

Monstra, čarodějové, superhrdinové a strašidelné panenky z roku 2004

Těžko uvěřit, že už je to 20 let, co do kin vstoupili snímky jako Troja, Van Helsing, Harry Potter a vězeň z Azkabanu, Úžasňákovi nebo Saw: Hra o přežití. Kromě toho to byl i silný rok pro Rachel McAdams, která se objevila hned ve dvou slavných filmech – komedii Protivný sprostý holky a romantickému dramatu Zápisník jedné lásky. Do kina dále vstoupily snímky Den poté, Věčný svit neposkvrněné mysli, Přes noc třicítkou, Eurotrip, Napoleon Dynamite, Zámek v oblacích nebo Soumrak mrtvých.

Rok inovací a legendárního Tarantina

V roce 2009 byla navždy změněna kinematografie s příchodem inovativního Avatara Jamese Camerona. Filmová plátna také oživili Tarantinovi Hanebný pancharti, kteří neotřelým způsobem přepsali historii k obrazu svému. Dočkali jsme se i nového Star Treku, zjistili jsme, jak vznikl Wolverine v X-Men Origins: Wolverine, zažili jsme pořádnou Pařbu ve Vegas, užili si 500 dní se Summer, zachránili svět se Strážci – Watchmen, vydali se s Carlem Vzhůru do oblak, sledovali apokalypsu v dramatu 2012, přijali jsem netradiční romantický Návrh, stali se z nás Veřejní nepřátelé, zamilovali jsme se v pohádce Princezna a žabák a zažili jsme další čarovné dobrodružství ve filmu Harry Potter a princ dvojí krve.

John Wick vs. Equalizer – Keanu Reeves nebo Denzel Washington?

Bezesporu nejpamátnějším filmem roku 2014 se stalo Nolanovo sci-fi Interstellar, které uchvátilo svět. Rok 2014 se však vyznačil i tím, že do kin vstoupily měsíc po sobě dva ambiciózní a nevšední velkoformátové akčňáky – o diváckou přízeň bojovali Keanu Reeves jako John Wick a Denzel Washington jako Equalizer. Utopistická dramata to také neměla moc jednoduché, do kin tehdy vstoupily Divergence a Labyrint: Útěk. Kromě toho měly před 10 lety premiéru i snímky Soudce, Úsvit planety opic, Zmizelá, Whiplash, LEGO Příběh, Godzilla, Kingsman: Tajná služba, Ex Machina, Strážci Galaxie a Kód Enigmy.

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací