Recenze: Minecraft film srší přihlouplým humorem a okatými product placementy

A o hranatých vizuálech nemluvě.
Asi už navždy zůstane záhadou, proč si tvůrci Minecraft filmu mysleli, že vytvořit live action verzi stejnojmenné hry by mohl být dobrý nápad. Už z trailerů je jasné, že námětu by jistě slušela animace ve stylu Super Mario Bros. ve filmu. Režisér Jared Hess a spol. však bohužel pro diváky zvolili cestu hrané adaptace s příšerně vypadajícími vizuály.
Tedy, ony ty hranaté vizuály nejsou po technické stránce špatně provedené, jen z nich prostě bolí oči. Hranaté ovce nebo pandy prostě nebyly dobrý ani vtipný nápad. Nehledě na to, že herci vypadají v plně počítačem vytvořeném prostředí nepřirozeně a působí jako pěst na oko. Je velmi zřejmé, že je všechno kolem nich vytvořené pomocí CGI a herci celou dobu stojí jen před tzv. green screen. A to prostě diváka vytrhuje z děje.
Ne, že by byl nějaký děj, z kterého bychom měli být vytrženi. I když zpočátku, s velkou dávkou expozice v podobě vyprávění, zní zápletka docela slibně, tak zhruba od druhé poloviny se to prostě celé zvrtává. Příběh nám přibližuje Steve, člověk, kterého to celý život táhlo dolů do dolů, a tak se tam jednoho dne v dospělosti vydá a objevuje svět, kterému se říká Overworld. Zde začíná pěstovat svou vášeň pro tvoření věcí z kostiček. Užívá si života, dokonce si ochočí vlka. Jednoho dne ho však zajmou Piglini, kteří přežívají ve světě The Nether a velí jim Morgusha. Jejich jediným cílem je ukořistit Orb Dominance (který je vlastně kostka) a ovládnout prosperující Overworld.
Stevovi může pomoct jedině skupina pozemských nešťastníků, kteří se omylem ocitají v Overworldu. Společnými silami musí z kostek postavit plán, aby zabránili pigliní invazi. A musí taky trochu „minit“ a „craftit“. Ale jen trochu. Trošičku.
Ono totiž na to, že se snímek inspiruje videohrou Minecraft, tak v něm hrdinové dělají opravdu málo toho, co je její podstatou. Celkem dvakrát vidíme, že něco vycraftovali a o budování ani nemluvě. Sice je nám na začátku prezentována působivá sekvence, ve které si Steve vytváří svůj svět, ale to je tak všechno. Tvůrci vlastně nejsou vůbec kreativní a nevyužívají plného potenciálu zdrojového materiálu, což je škoda. Titul Minecraft tak spíš slouží pro použití stovky tzv. Easter Eggs, narážek a čistě jako marketingový prostředek.
Scénář zpočátku stanoví nějaká pravidla, jak svět Minecraftu funguje, ale skoro vůbec je pak nedodržuje. Scénář (na kterém se podílelo šest tvůrčích hlav, což je už samo o sobě docela průšvih), navíc zpočátku stanoví nějaká pravidla, jak svět Minecraftu funguje, ale skoro vůbec je pak nedodržuje. Jako nejvýraznější příklad poslouží to, že v Overworldu se má stmívat každých 20 minut a po setmění vylézají na povrch nejrůznější monstra – to je sice pravda, ale reálně v průběhu toho, co jsou hrdinové v tomto světě uvězněni, padne noc tak dvakrát a tvůrci s tím vůbec detailněji neoperují.
Vrátíme-li se k chaotickému scénáři, tak úplně nepotřebná je vedlejší dějová linka s vesničanem, který unikl ze Overworldu na Zemi a teď se dvoří postavě Jennifer Coolidge. Není vůbec jasné, proč tu vůbec tato bokovka je (krom toho, aby se nějak vyplnila stopáž), její smysl nám plně uniká a už vůbec není vtipná, i když se tvůrci snaží sebevíc.
No, jedno odůvodnění ke vzniku vedlejší dějové linky by tu vlastně bylo – naplnění nutné kvóty na product placement. Tím totiž snímek úplně srší a subplot slouží jako „perfektní“ způsob, jak „nenásilně“ zmínit sponzory. Akorát, že vůbec. Product placement je tu velmi okatý a tvůrci na diváka přímo křičí „Podívejte, co máme za sponzory!“ A to od strašně „nenápadného“ minutového záběru na Oreo sušenky až po několik křečovitých dialogů, kam je kostrbatě vecpáno sousloví Jeep Grand Cherokee. Zmínky o produktech sponzorů jsou zkrátka nepřirozené a nefungují tak, jak tvůrci pravděpodobně zamýšleli.
A to nejsou jediné křečovité momenty ve filmu – těch tu najdeme spoustu. Od přihlouplého humoru (až na pár výjimek se u ničeho upřímně nezasmějeme) až po skoro trapné hudební momenty ze strany Jacka Blacka (Steve). Ty se do děje vůbec nehodí a působí trochu mimo mísu, takže divák se tváří stejně zmateně jako postavy, když Steve začne zpívat.
Ovšem pozitivní je, že má podívaná celkem spád (a to i přes pokulhávající děj). Příběh docela ubíhá, což je jedině dobře. Je pravda, že je snímek vystaven hodně pro dětskou cílovou skupinu, kterou bude zřejmě bavit. Je však otázka, jestli je tohle druh zábavy, kterou chceme dětem podsouvat.
Jedno je však jasné, i když divák trpí, tak herci se zjevně při tvorbě snímku bavili. Je to znát z jejich výkonů. Nikdo tu sice nepředvádí nic velkolepého, ale je vidět, že si herci natáčení zjevně užívali (zvlášť Black a Momoa), a to je potřeba ocenit. Nadbytečná je akorát postava herečky Danielle Brooks, která je tak upozaděna, že vůbec nezaregistrujeme její nepřítomnost ve finálním souboji.
V závěru je Minecraft film nepovedeným dílem, které chtělo navázat na úspěch Jumanji (i s Jackem Blackem), ale vlastně moc neví, čím chce být. Hned při prvním pohledu nás zarazí vizuální efekty a těmi to pouze začíná. Ty, ač jsou technicky vlastně kvalitní, tak esteticky hodně bolí a postavy v plně CGI prostředí působí jako pěst na oko. Nezachrání to ani příběh, který nemá žádnou hlubší myšlenku a působí jako jeden velký product placement ke shrábnutí peněz. A i když se herci při tvorbě zjevně bavili, tak divák při zhlédnutí výsledku už tak šťastný nebude. Na druhou stranu, cílové dětské publiku si snímek asi užije.
Děti, víte, jak vznikají malá hranatá panďátka?

Stůj! Přicházím v míru a ve fešácké růžové bundě.
To máte za ty vepřové řízky!

Minecraft film / A Minecraft Movie
V závěru je Minecraft film nepovedeným dílem, které chtělo navázat na úspěch Jumanji (i s Jackem Blackem), ale vlastně moc neví, čím chce být. Hned při prvním pohledu nás zarazí vizuální efekty a těmi to pouze začíná. Ty, ač jsou technicky vlastně kvalitní, tak esteticky hodně bolí a postavy v plně CGI prostředí působí jako pěst na oko. Nezachrání to ani příběh, který nemá žádnou hlubší myšlenku a působí jako jeden velký product placement ke shrábnutí peněz. A i když se herci při tvorbě zjevně bavili, tak divák při zhlédnutí výsledku už tak šťastný nebude. Na druhou stranu, cílové dětské publiku si snímek asi užije.
- Hodnocení