Thor: Temný svět / Thor: The Dark World – recenze

[singlepic id=5235 w=200 h=200 float=left]Ragnarök byl rozšířen o další datadisk.

 

Čtenáři komiksů a novopohané vyznávající stará germánská náboženství mají opět svátek! Chris Hemsworth jako Thor pozvedá hromové kladivo, kterým umlčí všechny, kteří by si třeba vzpomněli, že se jeho národu správně říká Ásové, nikoliv Asgarďané. Než rozdrtí hnidopichy, bude mít napilno ve zbytku mytologických říší. Ledoví obři sice ztratili krále a jejich příbuzný Loki (Tom Hiddleston) dostal doživotí za útok na Zemi, ale o nepravosti se pokoušejí různí skřeti, trollové i lidská havěť. Armády Ódina (Anthony Hopkins) navzdory problémům udržují řád, takže kdo bude vlastně hlavním protivníkem pocházejícím z titulního Temného světa?

Inu, poslední z Temných elfů chtějí využít blížící se konvergence devíti světů a zhasnout světlo v celičkém vesmíru. Jednoznačně to vyvolává představu animovaného filmu pro děti… Nový superhrdinský epos svou infantilitu skutečně nikterak nezakrývá. Stejně jako u prvního Thora si musíme klást podvědomou otázku. Jaký má Thor vlastně vztah k našemu světu? Nic takového nemusíme řešit u Captaina Americy nebo Iron Mana, dvou dětí války. Jenže Thor pochází z magické éry legend. Z prostředí ideálního k úniku, ale od reality možná až moc vzdáleného.

Nový Thor je akčnější a exotičtější než jeho předchůdce.Jak je možno postavit figury z naší současnosti do kvazi-mytologického rámce? V prvním Thorovi režisér Kenneth Branagh a jeho spolupracovníci ten kontrast podtrhli obligátním humorem, zatímco dění v samotném Asgardu pojali jako komorní drama. Druhý díl použil tým Alana Taylora jako příležitost jednak k intenzivnějším gagům, jednak k širšímu záběru na cizí světy. Zde se dostáváme k důležitému rozdílu. Nový Thor je akčnější a exotičtější než jeho předchůdce. Zjevně se chce zařadit mezi spotřební fantasy příběhy, jichž jsou plná knihkupectví, ale výrazněji se projevují ve světě videoher, jako například slavné onlineovky World of Warcraft. Není nutné proti tomu hned brojit, i takové věci mají své místo. Taylor spojil úžas z probuzení dávnověkých sil s veselým dováděním skrze fantaskní bitvy na zemi i ve vzduchu. Jako kdyby spolu Pán prstenů a Star Wars měli talentované dítě…

Ptáte se, co tím utrpí? No, hlavně postavy. Dr. Selvig (Stellan Skarsgård) se nám změnil v komického šílence a pokud jde o Asgarďanovu lásku Jane Foster (Natalie Portman), autoři scénáře ji jakž takž zapojili do hlavního příběhu, ale pořád platí, že se stala obětí náhody, která by byla o něco přijatelnější v komiksech. K jejímu vztahu s Thorem se pak děj věnuje rozpačitě, jelikož na něj nezbývá čas a Jane se mění v kořist hlavního padoucha. Anthony Hopkins jako Ódin kvůli jinému typu situace nemůže ovládnout scénu ani zdaleka tak dobře jako v předešlém snímku.

Špatné je to i s některými nováčky. Chistopher Eccleston jako zákeřný Malekith překypuje silou osobnosti (přehlušované trochu jeho elfštinou) v každé své scéně, ale samotným charakterem ho překonává i někdejší záporák Laufey. Adewalea Akinnuoye-Agbajeho alias Algrima Silného snad ani nestojí zato zmiňovat, když se tak brzy promění v příšeru vytvořenou speciálními efekty.

Zůstala nám tu i stará dobrá esa. Chris Hemsworth nechal svého Thora vyspět a ten nyní může být zodpovědným a rozhodným válečníkem. Jiný zajímavý vývoj prodělal Loki. Tom Hiddleston nás umí nechávat na pochybách, co si jeho hajzlík vymyslí příště. Zvlášť, když Ódinův nevlastní syn během posledních událostí získal na vypočítavosti a cílevědomosti, nemluvě o zvláštním smyslu pro humor, takže se o něco víc přiblížil svému mytologickému předobrazu. Nemalý dík za zábavu patří Thorovým společníkům Fandralovi (Zachary Levi) a Volstaggovi (Ray Stevenson).

Temný svět toho nemá mnoho z Avengers nebo Iron Mana 3, zatím nejlepších kapitol marvelovské ságy. Místo toho disponuje vlastním působivým vypravěčstvím a naléhavým příslibem ještě jednoho boje v Asgardu, nejspíš rozhodujícího…

Jedno monstrum proti Thorovi a armádě, to bude snadný level.

[singlepic id=5713 w=400 h=300 float=center]

„Musím být statečný. Hulk tu není, Hulk tu není…“

[singlepic id=5711 w=400 h=300 float=center]

„Slyš, Thore! Temní elfové se ti vzdají, pokud správně zodpovíš hádanku starší než sám vesmír. Kdo by zvítězil v souboji? Malus Temná čepel, nebo Drizzt Do´Urden?“

[singlepic id=5717 w=400 h=300 float=center]

0%

Temný svět toho nemá mnoho z Avengers nebo Iron Mana 3, zatím nejlepších kapitol marvelovské ságy. Místo toho disponuje vlastním působivým vypravěčstvím a naléhavým příslibem ještě jednoho boje v Asgardu, nejspíš rozhodujícího…

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací