Zejtra napořád – recenze
Ukázka profesionálního amatérismu.
Většina z nás se pokouší žít stabilně a udržovat si zabezpečenou existenci. Až možná příliš pozdě si uvědomíme, že nás pohodlí připravuje o možnost rozletu. Také můžeme hůře přijímat něco absolutně neočekávatelného, co uvrhne naši každodenní skutečnost do chaosu. Zejtra napořád chystá pro svého pseudo-hrdinu Petra Krause (Pavel Baťek) několik šoků, ale ten největší si nechal pro nás. Názorně dokázal, že i v nuzných podmínkách, nebo právě v nich, je možné natočit novátorský majstrštyk, zanechávajíc hluboké otisky v paměti.
Rudolf Havlík nemá sice sám filmové vzdělání, ale přesto se nechal ovládnout vášní a přes omezenou technickou výbavu a dlouhý problematický průběh natáčení dal dohromady svou vizi. Velice rychle se ukazuje určitá technická nevyzrálost, zejména pokud jde o kameru a zpracování obrazu vůbec. To však neznamená, že by nás ze sledování bolely oči. Naopak, zjednodušení nabízí příjemnou alternativu oproti občas překombinovaným pokusům profesionálů.
Splynutí s rolí je posíleno úderným scénářem.Baťkova Krause čekají horké chvíle, jelikož nemůže dodat slíbené čínské zboží českému grázlovi, jehož překvapivě hraje Jiří Lábus. Tato situace by sama o sobě vyzývala k rychlým přesunům a náš Petr to rád spojí s randěním na slepo, dohodnutým přes internet, ovládán touhou zakotvit u pravé lásky. Jeho snahám se očividně vysmívá kamarádka Tereza (Vica Kerekes). O tom, že zúčastnění dobře věděli, čeho chtějí docílit, svědčí čistý a bezprostřední projev, jakého je Baťek prokazatelně schopen. Ztotožnění či spíše splynutí s rolí je ještě posíleno úderným scénářem, jednoduchým svými postřehy, nicméně výstižným jejich formulací.
Lábus snad už ani neumí zklamat, když dostane příležitost osvěžit děj komickým vystupováním. Jak paradoxní, když v tom pokračuje i jako de facto hlavní záporák… Obdobně sem zapadají hvězdy stejného kalibru i v epizodnějších úlohách – Jan Přeučil, Ladislav Županič, kouzelně se tvářící Martha Issová, Filip Blažek alias Petrův kamarád Pavel, ovšem nikdo by neměl přijít o živelnost Kerekes. Kuriozita v podobě Baťkova bratra Petra jako nevyrovnaného stopaře není celkově významná, spíš demonstruje zvláštní povahu příběhu… Sice se nám dostává hlavních i vedlejších motivů, ani jedno se nesnaží předstírat nějakou naléhavost, spíš to volně plyne. Stejně jako v běžném životě, kde se střídají nejrůznější odbočky.
Ostatně, jak přesně zařadit Zejtra napořád žánrově? Na drama je příliš komické (a občas vhodné k opravdu upřímnému zasmání), na komedii má zase atmosféru moc tklivou a humor je spíš prostředkem než cílem. Musíme si ujasnit, jak o něm vlastně přemýšlet, každopádně mu nakonec přiznáme ojedinělost.
„To já vám přináším kvalitní produkty z Asie.“
Pod mírumilovnou maskou se skrývá lstivý Rumburak.
Kvůli internetu by člověk zapomněl na všechny krásy vlastního okolí.
Zejtra napořád
Ostatně, jak přesně zařadit Zejtra napořád žánrově? Na drama je příliš komické (a občas vhodné k opravdu upřímnému zasmání), na komedii má zase atmosféru moc tklivou a humor je spíš prostředkem než cílem. Musíme si ujasnit, jak o něm vlastně přemýšlet, každopádně mu nakonec přiznáme ojedinělost.
- Hodnocení