Diana (2013)
Premiéra v ČR: 19. 9. 2013 (Bontonfilm)
Synopse: JEJÍ SKUTEČNÝ ŽIVOT. JEJÍ OPRAVDOVÁ LÁSKA. JEJÍ PRAVDIVÝ PŘÍBĚH.
Lady Dianu, princeznu z Walesu, zná téměř každý. Jen málokdo však zná skutečnou Dianu Spencerovou, jen málokdo v ní vidí obyčejnou ženu. Film Diana není klasickým životopisem, zaměřuje se na poslední dva roky jejího života, kdy opustila královskou rodinu a tísnivý život v Buckinghamském paláci. Na roky naplněné novou chutí žít, neúnavnou charitativní prací a milostným vztahem, v jaký už ani nedoufala. Jméno její lásky bude pro mnohé překvapením. Stejně jako vynalézavé triky a převlečení, které musela princezna Diana používat ke schůzkám se svým partnerem mimo dosah štvavých fotografů a ochranky.
V hlavních rolích se představí Naomi Watts nominovaná na Oscara za filmy 21 Gramů a Nic nás nerozdělí a Naveen Andrews známý z multioscarového Anglického pacienta a seriálu Ztraceni.
Princezna Diana byla jednou z nejsledovanějších a zároveň nejpopulárnějších osobností své doby. Díky vřelému vystupování a neúnavné osobní práci pro charitu získala označení „princezna lidských srdcí“, její pohřeb po náhlé a tragické smrti sledovaly dvě a půl miliardy lidí po celém světě.
Jádrem filmu je ale život, soustředí se na Dianu jako takovou, na radost a energii, kterou získala v posledních dvou letech a na to, kým se v těchto letech stala. V příběhu, který ukazuje známou princeznu také jako ženu mimo všudypřítomné kamery, je pak ještě jeden další. Silný milostný a dlouho utajený příběh mezi Dianou a kardiochirurgem Hasnatem Khanem.
„Když Diana potká Khana, pochopí, jak je důležité lásku nejen dávat, v čemž je ona výjimečná, ale také ji přijímat,“ vysvětluje režisér filmu Oliver Hirschbiegel. Režisér, který natočil film Pád třetí říše (nominovaný na Oscara), a po snímku o ikoně zla teď zachytil na plátně ikonu dobra.
Film líčí Dianin život s maximální věrností. Tvůrci vycházeli z archivních materiálů, z dopisů, které psala, konzultací s odborníky a z rozhovorů s osobami, které se s ní setkaly a které jí byly velmi blízké. Práce na filmu připomínala mnohdy spíše kriminální vyšetřování a stojí za ním hodně novinářského úsilí. Scenárista filmu Stephen Jeffreys se s Dianou dokonce osobně setkal „Z rozhovoru s ní jsem si uvědomil, že obraz hloupé nány, který o ní vytvořila média, je chybný. Byla pohotová, důvtipná a inteligentní. Tenhle rozhovor mi sloužil jako inspirace při psaní filmu. Vracel jsem se k jejímu hlasu pokaždé, když jsem přemýšlel, co by mohla říkat.“
Stejně důležitá jako fakta byla i proměna skvělé britské herečky s nominací na Oscara Naomi Watts do skutečné princezny Diany. Šest týdnů cvičila herečka jenom Dianin hlas, další týdny pak intenzívně studovala všechny záběry a stěžejní televizní rozhovory, aby zachytila pohyby obličeje, gesta a řeč těla. Zásadní pro vystihnutí Diany byly podle herečky oči. „Na jejích očích bylo něco zvláštního. Uměly se měnit z velmi plachých a zranitelných očí na oči plné síly s takřka konfrontačním pohledem,“ líčí Naomi Watts.
Recenze:
Logickými požadavky, kladenými na snímky podle skutečnosti, je schopnost představit známé skutečnosti kreativní cestou, nebo odhalit málo známé detaily. Dianě se nedaří ani jedno. Milostný život je na plátně doprovázen princezninou světově známou humanitární činností a schopností manipulovat s médii a o aférce si již četly zástupy příznivců slavné nebožky.
(photo&video: Ecosse Films)