X-Men: Budoucí minulost (2014)

x-men_budouci_minulost_plakat
Režie:
Premiéra v ČR: 22. 5. 2014 ()

Synopse: Zmutovaným hrdinům X-Men hrozí definitivní zánik. Jejich rasa byla vždy na pokraji vyhynutí, ale teď je ta hrozba ještě reálnější než kdy jindy. Jediná cesta ke spasení vede přes minulost, na samý začátek řetězce událostí, které stávající nebezpečí vyvolaly. K bytostem s výjimečnými schopnostmi se vrací režisér Bryan Singer, strůjce jejich mimořádného úspěchu. Spolu s ním ve filmu X-Men: Budoucí minulost přichází i nejvíc mutantů v historii této ságy. Díky tomu, že se film odehrává ve dvou časových rovinách, objeví se v něm hned dvě podoby vůdce „hodných“ X-Men, profesora Xaviera (Patrick Stewart, James MacAvoy) a jeho protivníka Magneta (Ian McKellen, Michael Fassbender). Pouze Wolverine (Hugh Jackman) zůstává stále stejný díky schopnosti nestárnout a bleskurychle se uzdravovat. Právě on proto dostane zdánlivě šílený úkol, vrátit se v čase a zabránit tomu, aby se z bývalých přátel stali soupeři na život a na smrt. Jedině spolu totiž mohou v budoucnosti čelit síle, která předčí i jejich unikátní schopnosti. Režisér Bryan Singer obsadil režisérskou židli už u prvních dvou dílů filmové série o těchto superhrdinech z komiksů společnosti Marvel Comics. „Na začátku celou ságu lehce zrekapitulujeme,“ říká. „Některé scény a záběry mají divákům sloužit jako nápověda. Na jednu stranu je fajn, když si znalci ve filmu sami něco najdou, na druhou stranu jsme ale chtěli, aby si ho užili i lidé, kteří dosud s X-Men nepřišli do styku.“

Recenze:
Pokud jde o padouchy, Fassbender přidal jako Magneto na své megalomanii, čímž přišel o kus duše se sympatickou motivací. Nejméně výhrad, pokud jde o známé tváře, asi budeme mít vůči Jennifer Lawrence. Ne bedrech proměnlivé Mystique leží klíčová rozhodnutí, z jejího hlasu slyšíme zoufalou touhu po pomstě a když není pokryta modrou pokožkou, dokáže být svůdná a lstivá. Skutečným zlosynem příběhu se ovšem stává Bolivar Trask a ten nám připraví menší oříšek. Nikdo nemůže pochybovat o umění Petera Dinklage, jde o koncepci postavy. Bolivara přímo neuvidíme dělat nic zločinného, to nejhorší o něm prostě uslyšíme, on sám je na plátně snaživým prodejcem vlastního zboží (v tomto případě Sentinelů), který ač vyznává vlastní nebezpečnou ideologii, jen těžko bude vzbuzovat nenávist vůči sobě samému, spíš proti tomu, co zosobňuje. Možná právě proto je však tím nejefektivnějším záporákem ságy, tolik se dotýkající politických problémů rasismu a diskriminace.

Video



Galerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací