12 let v řetězech (2013)

Režie:
Premiéra v ČR: 23. 1. 2014 ()

Synopse: Pravdivý příběh nezdolné touhy po svobodě

Film 12 let v řetězech sklízí nadšené ohlasy diváků i odborníků a bez velkého přehánění aspiruje na film roku 2013. Je jedním z favoritů na ceny Zlatý Glóbus, pro jejichž udělení získal sedm nominací, i na samotné Oscary. Především je ale strhujícím příběhem o muži, který se zničehonic ocitl spoutaný v řetězech jako otrok. Ze dne na den přišel o všechno a zůstal mu jen boj o přežití a víra ve svobodu. V hlavních rolích se představí Chiwetel Ejiofor, Benedict Cumberbatch, Michael Fassbender, Paul Dano, Paul Giamatti a objeví se také Brad Pitt.

Solomon Northup měl milující rodinu, dobrou práci, talent, majetek, svobodu i právo na život. Žil idylický středostavovský život jako většina z nás. V jeden jediný nečekaný moment ale o to všechno přišel. Skončil jako otrok spoutaný v řetězech a jeho jediným osudem se stala dřina na plantáži „pod bičem otrokáře“. Většinou doslova. Přesně to se v roce 1841 přihodilo Američanu Solomonu Northupovi (Chiwetel Ejiofor), který svůj skutečný příběh zachytil v autobiografické knize 12 Years a Slave. Solomon měl smůlu, že byl... černoch. Dva únosci ho pod příslibem houslového melouchu vylákali do Washingtonu, kde Solomon po první noci skončil spoutaný v řetězech. V následujících dnech byl prodán do otroctví na americkém Jihu. Ocitl se ve zlém snu, který potrvá dalších dvanáct let. Za těch dvanáct let potká Solomona snad všechno, co černého otroka potkat mohlo. „Hodný“ otrokář. Krutý otrokář. Dřina na bavlníkových plantážích. Pokus o lynčování. Bičování. Psychický teror. Neúspěšné pokusy o útěk. Víru ve svobodu a pomoc.

Recenze:
Ejioforův pokus vystihnout rozpor mezi jednáním na veřejnosti a skutečnými pocity se setkal s nezpochybnitelným úspěchem, ale souvisí nutně s postavou, jež po 90 % času musí zůstat pasivní. Alespoň co se týká bezprostřední akce, jelikož Solomon na vlastní kůži zažívá něco, co je nesnesitelné i pro lidi, kteří v takových podmínkách prožili celý svůj život, natož pak pro unesené jako je on. Scény despocie a nespravedlnosti bez jakéhokoliv přehánění rvou srdce. Přimějí nás pomyslet na otroky ve skutečné tragické historii a na bezpočet osudů podobných tomu Northupovu.

(photo&video: )

Video



Galerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací