Gambit (2012)
Premiéra v ČR: 21. 3. 2013 (Bontonfilm)
Synopse: Gambit – překvapivý tah na úvod partie, během něhož hráč obětuje jednu z figur výměnou za strategickou výhodu v dalším průběhu hry.
Komedie z pera bratrů Coenů má všechno, na co si diváci u téhle svérázné dvojice filmařů zvykli. Brilantní plán hlavního hrdiny, kterého se drží smůla, skvělé gagy a legrační postavy. Přimalujte kombinaci elegantního Londýna s texaským zapadákovem, falešného Moneta, k tomu lva hlídajícího galerii a dostanete Gambit, riskantní a zábavnou hru, na jejímž konci čeká velká výhra anebo úplná katastrofa.
Hlavní role si v partii, která se točí kolem záměny obrazů, užili Colin Firth, Cameron Diaz, Alan Rickman a Stanley Tucci v „coenovském“ výstupu německého experta na umění.
Víte, co dělá Angličan uprostřed Texasu? Má plán. Harry Deane dělá správce umělecké sbírky, svou práci miluje, a přesto trpí. Jeho zaměstnavatelem je totiž jeden z nejbohatších Angličanů, stejně excentrický jako šílený a zcela nesnesitelný. Harry se proto rozhodne využít šéfovy vášně pro obrazové sbírky a rozehraje partii směřující k tomu, aby si jeho šéf koupil falešný dávno ztracený obraz Moneta. Pro svůj umělecký zločin ale potřebuje královnu texaského rodea. Plán je mistrovský, k úspěchu postačí, aby Harry přestal být notorický smolař.
Bratři Ethan a Joel Coenové se nechali inspirovat loupežnou komedií z 60ých let s Michaelem Cainem v hlavní roli. A rozhodně nejde o nějakou nahodilou scenáristickou brigádu či pokus vyzkoušet si něco nového. V psaní filmů jsou stejně dobří jako v jejich natáčení. Ostatně jeden z Oscarů, kterého získali, stejně jako několik dalších nominací, jsou právě za scénář nebo adaptovaný scénář.
Londýn a svět galerií zastupuje v komedii Gambit hlavní hrdina Harry v podání Colina Firtha. Ten získal Oscara za Královu řeč a žánr chytré anglické komedie mu vůbec není cizí (Deník Bridget Jones, Láska nebeská). Texaský venkov reprezentuje prostořeká Cameron Diaz, která je ve stetsonu a s kovbojským chováním okouzlující, a pokud by se Harry snad zamiloval, nemůže se mu nikdo divit. Padouch není v tomto případě zločinec, ale jeho oběť. Alan Rickman jako anglický milionář je výstřední maniak i tak trochu blbec zároveň a jemu byste měli chuť prodat i Karlštejn.
Zbývá jen jedna otázka: Proč všichni tvůrci mluví o nohách Colina Firtha a proč jsou tak směšné?
Recenze:
Remake je dle vzoru svého staršího bratříčka závislý na zločinném plánu a tudíž ho nejvíc oceníme po závěrečné pointě. Hlavní děj má ovšem na své straně i určitou nostalgii vyvolávající vzpomínky na nestárnoucí klasiky s nesrovnatelně větším úspěchem než dnešní špatné verze Růžového pantera. Děj rychle ubíhá, komplot se stáčí do nepředvídaných zákoutí a pochopitelně se o slovo hlásí humor…. Pokusy o vtip, řekněme si to na rovinu, tu jsou kamenem úrazu. Natahování (tolerovatelného) penisového gagu a ještě delší situaci vyšlé ze ztráty kalhot jen tak nelze ospravedlnit. Když ty nejhloupější gagy vynecháme, zjistíme však také, že nám v mysli utkvěla především prostá vata, takže v některých ohledech přece jen film podědil nešvary předlohy ze 60. let.
(photo&video: Crime Scene Pictures)