Walesa: Člověk naděje (2013)

Režie:
Premiéra v ČR: 3. 4. 2014 ()

Synopse: Lech Walesa je podobně jako u nás Václav Havel symbolem pádu totalitního režimu. Oba byli ve vězení, oba dokázali burcovat davy. Andrzej Wajda je nejúspěšnějším polským režisérem všech dob a je tedy pochopitelné, že Walesův životní příběh do filmu převedl právě on. A udělal z něj divácky nejúspěšnější polský film minulého roku. Ve svém portrétu se nevyhýbá kontroverzi, především ale ukazuje klíčové momenty vzestupů a pádů opozičního odborového hnutí Solidarita, které Walesa se svými kolegy vybudoval. Odkud se tento hrdina vzal? Kde bral pro svůj boj inspiraci a sílu? Kdo byli jeho přátelé a protivníci? Odpovědi Wajda nabízí v klasickém vyprávěném filmu, kde hlavní důraz nespočívá jen na jedné historické postavě, ale především na boji za spravedlnost, rovnost a lepší budoucnost…

Andrzej Wajda je držitelem řady klíčových filmových ocenění od Oscara přes Zlatou Palmu z Cannes, Zlatého Medvěda z Berlína, francouzského Caesara a dalších cen. Jeho snímky jako Popel a démant, Člověk z mramoru nebo Danton patří ke klíčovým autorským filmům naší doby. Za film Walesa získal Wajda zvláštní cenu na loňském festivalu v Benátkách. Kameramanem filmu je Pawel Edelman, který natočil ceněné filmy jako Pianista, Ray, Bůh masakru, Puškvorec nebo Katyň.

Recenze:
Režisér použitím napínavých dobových záběrů a hudebních kusů vystihl historický význam stávek vedoucí ke vzniku odborového hnutí Solidarita. Kromě grandiózního „velkého obrazu“ neschází dramatu ani obyčejný soukromý „malý obraz“ Walesovy domácnosti, kde manželův politický život přidělává vrásky Danutě Walesové (Agnieszka Grochowska).

(photo&video: )

Video



Galerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací